کشیدن پوست بعد از لاغری

کاهش مقدار زیادی از وزن برای داشتن بدنی سالم و پرانرژی نقش بسیار مهمی دارد و همچنین خطر ابتلا به بیماری‌ها در فرد کاهش می‌یابد. در صورتی که فرد بتواند با رژیم و ورزش‌های سنگین خود را به وزن ایده‌آل برساند بهترین راهکار برای کاهش وزن است.
این در حالی است که افرادی بعد از دستیابی به هدف کاهش وزن زیاد، اغلب با سطح وسیعی از افتادگی و شلی پوست مواجه شده‌اند که تأثیرات منفی بر ظاهر، مختل شدن ورزش و فعالیت روزمره و کاهش اعتماد به نفس در فرد می‌شود. در مواردی مانند بعد از زایمان در زنان که معمولا مادران تلاش می‌کند وزن خود را به وضعیت قبل از بارداری برسانند. اما مسئله مهم بعد از کاهش وزن در بین مادران جوان افتادگی سینه، شکم و بازو بعد از زایمان (طبیعی و سزارین) است که در برخی موارد مادران و افراد چاق برای جلوگیری از افتادگی و شلی پوست ترجیح می‌دهند همیشه چاق بمانند و هرگز به وزن ایده‌آل خود نرسند. علاوه بر مواردی که در بالا ذکر شد شلی پوست ناشی از کاهش وزن شدید ممکن است، تجربه درد، زخم یا عفونت پوست و همچنین اثرات منفی بر تصویر فرد از بدن خود او را به چالش بکشاند. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی روش‌های مختلفی جراحی یا غیر جراحی برای از بین بردن و سفت کردن و کشیدن پوست بعد از لاغری و جوانسازی آن وجود دارد.

 

عواملی که باعث شلی و افتادگی پوست می‌شود؟

پوست بزرگترین اندام در افراد به شمار می‌رود. پوست قابلیت ارتجاعی دارد و درونی‌ترین لایه پوست را پروتئین‌ها از جمله کلاژن و الاستین تشکیل می‌دهد. کلاژن که تقریبا 80 درصد پوست را تشکیل می‌دهد، سفتی و استحکام پوست را فراهم می‌‌کند. الاستین نیز به پوست قابلیت ارتجاعی داده و کمک می‌کند تا پوست شما سفت و  حالت کشسانی خود را از دست ندهد. از جمله مواردی که پوست صافی و شادابی خود را از دست می‌دهد جراحی، افزایش سن، تماس با آفتاب، کاهش وزن، استرس‌های زندگی روزمره، مصرف کم مایعات، استفاده از الکل و سیگار و استعداد ژنتیکی است که باعث می‌شود قابلیت ارتجاعی و درصد آب زیر پوست کاهش یابد. در نتیجه به مرور زمان کلاژن و الاستین آسیب می‌‌‌بیند و یک حالت افتاده همراه با چین و چروک برروی پوست ظاهر می‌شود و ظاهر پوست تغییر پیدا می‌کند.


چگونه مانع از افتادگی پوست پس از جراحی های لاغری شویم؟

افتادگی پوست بخشی طبیعی در فرآیند کاهش وزن زیاد می‌باشد، اما در برخی از موارد، با انجام اقداماتی می‌توان از افتادن و شل شدن پوست جلوگیری کرد.

  • ورزش

به گفته پزشکان، ورزش پس از جراحی لاغری یکی از بهترین روش‌های پیشگیری از افتادگی پوست است. البته نمی توان گفت بیمار در کاهش وزن به همراه ورزش، هیچگونه افتادگی و شل شدگی پوست را تجربه نخواهد کرد. تمرینات قدرتی و انعطافی را به برنامه ورزشی بیافزایید. 

 

  • کاهش تدریجی وزن

در واقع کاهش وزن سریع، رابطه مستقیمی با افتادگی پوست دارد به همین دلیل سعی کنید تا هر هفته بیش از یک تا نهایتا دو کیلوگرم وزن کم نکنید تا پوست بدن فرصت جمع شدن را داشته باشد. 

 

  • مراقبت از پوست

همانطور که در بالا گفته شد با بالا رفتن سن، کلاژن و الاستین به طور طبیعی قدرت خود را از دست خواهند داد. به همین دلیل کاهش وزن در سنین جوانی، کمتر موجب افتادگی پوست می شود زیرا بدن قابلیت بازگشت به حالت قبل را دارد. رسیدگی و مراقبت شما از پوست بدن می‌تواند تحمل پوست را در برابر افتادگی افزایش دهد. نور مستقیم خورشید و سیگار می توانند بر کلاژن سازی پوست اثر منفی داشته باشد به همین علت بهتر است از این دو دور بمانید.

 

جراحی زیبایی پوست

با اینکه انجام موارد بالا می‌تواند مفید واقع شود اما حقیقت این است که افتادگی پوست به این راحتی از بین نمی‌رود. بنابراین فوق تخصص جراحی پلاستیک توصیه میکند که برای رفع شلی پوست از جراحی زیبایی پوست استفاده کنید.
جراحی زیبایی پوست برای برداشتن و حذف پوست‌های اضافه و شل بدن انجام می‌شود. یکی از شایع‌ترین جراحی‌های زیبایی پوست ابدومینوپلاستی پس از جراحی لاغری است. برخی افراد نگران جای بخیه‌ها بعد جراحی ابدومینوپلاستی هستند این یک امر طبیعی است. در صورتی که یک فوق تخصص جراحی پلاستیک ماهر را انتخاب کنید. دکتر امیر دریانی، فوق تخصص جراحی پلاستیک بهترین جراح ابدومینوپلاستی در تهران با ایجاد بخیه‌هایی در انحنای بدن کمک به کمتر دیده شدن بخیه‌ها می‌کند. برای درمان افتادگی پوست شکم پس از جراحی لاغری از دو روش برای حذف و کشیدن پوست اضافه انجام داد :

 

  1. ابدومینوپلاستی: طی این جراحی، عضلات و پوست شکم جمع شده و سفت می شوند. از آنجایی که این نوعی جراحی زیبایی محسوب می شود، معمولا تحت پوشش بیمه قرار نخواهد گرفت. برای مطالعه در مورد ابدومینوپلاستی و هزینه ابدومینوپلاستی کلیک کنید. 
  2. پانیکولکتومی: در صورتی که بیمار به علت افتادگی یا شل شدگی پوست شکم دچار عفونت و از کارافتادگی بخشی از آن شده باشد، جراح به وی توصیه می‌کند تا از جراحی پانیکولکتومی کمک بگیرد. طی این جراحی، پوست‌های شل و اضافه برداشته و سفت می شود اما عضلات سفت نمی‌شوند. اکثر بیمه‌ها جراحی پانیکولکتومی را پوشش می‌دهند.

 

  • نکته مهم: جراحی رفع افتادگی پوست برای سال‌های طولانی تداوم دارد اما نوسانات وزنی پس از جراحی می‌تواند بر نتیجه اثرات منفی گذارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه بهترین جراح ابدومینوپلاستی در تهران برروی لینک کلیک کنید.

 

انواع جراحی کشیدن پوست بدن عبارتند از:

لیفت پایین ‌تنه

جراحی پیکرتراشی شکم و پهلو (ابدومینوپلاستی): برداشتن پوست چربی اضافی از شکم برای مطالعه بیشتر کلیک کنید.

لیفت ران داخلی: از بین بردن شلی پوست از داخل و بیرون ران برای مطالعه بیشتر کلیک کنید.

لیفت بالا تنه

لیفت سینه: لیفت افتادگی سینه برای مطالعه بیشتر کلیک کنید.

لیفت بازو:  کشیدن و حذف پوست شل و آویزان بازوها برای مطالعه بیشتر کلیک کنید.

لیفت صورت: کشیدن پوست شل و آویزان ابرو و پیشانی، چانه، گردن برای مطالعه بیشتر کلیک کنید.

نکته مهم: افرادی که پس از کاهش وزن شدید یا زایمان و سزارین تمایل به انجام جراحی‌های زیبایی برای بازسازی اندام خود دارند، معمولا 6ماه تا 1 سال زمان نیاز دارند تا شرایط جسمانی لازم را برای انجام این اعمال جراحی به دست آورند. همچنین در این موارد معمولاً یک تا چهار روز نیاز به بستری شدن در بیمارستان است.

 

نحوه عمل جراحی

در اعمال جراحی بالا، از بیحسی موضعی به همراه تزریق داروهای آرامبخش یا بیهوشی عمومی استفاده می‌شود. مدت زمان این عمل، در حدود سه الی چهار ساعت است. برای مطالعه دقیق برروی لینک‌های بالا کلیک کنید.

 

توصیه‌های قبل از عمل و مراقبت‌های بعد از عمل

هنگام ورود به اتاق عمل، صورت شما باید فاقد هر گونه آرایشی باشد بهتر است.یک هفته قبل از عمل تا یک هفته بعد از عمل، از خوردن داروهای رقیق کننده خون مانند ٱسپرین خوداری کنید. برای مطالعه در مورد هر کدام از جراحی‌ها توصیه قبل از جراحی و مراقبت‌های بعد از عمل متفاوتی وجود دارد، برروی لینک‌های بالا کلیک‌ کنید.