ماموپلاستی چیست؟

ماموپلاستی(Mammoplasty) نوعی جراحی زیبایی سینه است که جهت اصلاح و یا ترمیم افتادگی سینه در زنان انجام می‌شود. این عمل معمولا جهت زیبایی و کاهش سایز و تغییر فرم سینه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. دلایل مختلفی از جمله بیماری، ژنتیک، بالارفتن وزن و بارداری باعث بروز این اختلال می‌شود. زنانی که به دلیل داشتن پستان‌های بزرگ در انجام برخی از فعالیت‌های روز‌مره و ورزشی دچار مشکل می‌شوند و از تناسب اندامشان ناراضی هستند و یا زنانی که سینه‌های قرینه‌ای ندارند، کاندیدای مناسبی برای جراحی سینه هستند. بهترین راه برای فهمیدن این که شرایط شما مناسب برای جراحی زیبایی سینه است، یک جلسه مشاوره با دکتر امیر دریانی، فوق تخصص جراحی پلاستیک است. بزرگ بودن سینه علاوه بر نارضایتی شکل و اندازه، موجب مشکلات عدیده‌ای از جمله درد گردن، پشت و شانه، مشکلات تنفسی، کمر درد و التهاب،  عفونت پوست، چین و سیاه شدن زیر پستان می‌شود.

بهترین جراح سینه در تهرانماموپلاستی

 

جراحی ماموپلاستی برای افرادی با شرایط زیر توصیه نمی‌شود:
 • کسانی که اضافه وزن قابل توجهی دارند و خیلی چاق هستند. کاهش وزن بعد از عمل موجب شلی و افتادگی سینه‌ها می‌شود. پس بهتر است ابتدا قبل از اقدام به انجام این عمل، وزن خود را کاهش دهید.
 • افرادی که سیگاری هستند. درصورتی که این دسته از افراد تمایل به انجام این عمل دارند یک ماه قبل از عمل ترک کردن سیگار اجباری است.
 • کسانی که انتظارات واقع بینانه‌ای از عمل ندارند بهتر است جراحی را انجام ندهند.
 • افرادی که مشکلات قلبی و عروقی از قبیل دیابت دارند.
 • افرادی که بیماری در ناحیه سینه دارند.
 • زنانی که از نظر جسمانی رشد نکرده‌اند.

 

نکته مهم کوچک کردن سینه برای آقایان نیز قابل انجام است. ژنیکوماستی، برای آقایانی که به دلایل مختلف از جمله بزرگ شدن دچار افتادگی در ناحیه سینه خود شده‌اند، استفاده می‌شود تا اندام متناسبی داشته باشند.

 

سن مناسب عمل ماموپلاستی

جراحی زیبایی سینه بعد از 18 سالگی مناسب است که سینه به طور کامل رشد کرده و بافت‌های سینه ایجاد شده باشند.

ماموپلاستیبهترین جراح سینه در تهران

 

آیا ماموپلاستی موجب بروز سرطان سینه می شود؟ 

همانطور که می‌دانید جراحی ماموپلاستی به منظور کاهش حجم سینه انجام می‌شود. به طور منطقی خارج کردن و کم شدن حجم بافت پستان، احتمال ریسک سرطان سینه را کم می‌کند. برای اطمینان از عدم وجود سرطان بهتر است قبل از عمل، ماموگرافی انجام شود.

 

ماموپلاستی بعد از بارداری

درصورتی که بعد از زایمان قصد شیردهی داشته باشید، انجام عمل کوچک کردن سینه غیر ممکن است. از نظر جراحان پلاستیک انجام جراحی ماموپلاستی کاهشی دو ماه بعد از پایان دوران شیردهی امکان پذیر می‌باشد. اما در صورتی که قصد شیردهی به فرزندتان را ندارید و یا سینه‌هایتان شیر ندارد، می‌توانید این جراحی را 6ماه بعد از زایمانتان زیر نظر متخصص انجام دهید.

 

بارداری و شیردهی بعد از عمل ماموپلاستی کاهشی

ماموپلاستی کاهشی منعی برای بارداری محسوب نمی‌شود. بیمار می‌تواند بعد از جراحی کوچک کردن سینه، باردار شود اما ممکن است بسته به تکنیک و مهارت جراح، آسیب به عروق سینه وارد شود و این عمل باعث توقف شیردهی و یا کاهش حجم شیر در فرد شود. 

بارداری و شیردهی بعد از عمل ماموپلاستی کاهشی دکتر امیر دریانی فوق تخصص جراحی پلاستیک بهترین جراح ماموپلاستی در تهران

 

اقدامات قبل از انجام عمل ماموپلاستی

یکی از مهم‌ترین اقدامات قبل از انجام جراحی ماموپلاستي انتخاب یک پزشک خوب و مجرب می‌باشد. بعد از مشورت و انتخاب دکتر، حتما یک مراجعه حضوری بمنظور انجام معاینات توسط جراح متخصص نیاز است. پس از معاینه، در صورت صلاح دید جراح قبل از عمل آزمایشاتی با توجه به سن و شرایط بیمار تجویز می‌کند. 

 

پیش از جراحی ممکن است از شما خواسته شود:
 • انجام سونوگرافی پستان و زیر بغل دو طرف
 • تجویز ماموگرافی برای افراد بالاتر از سی و پنج سال
 • آزمایشات CBC / FBS – BUN – CRP
 • U/A  - PT – PTT
 • HIV - HBSAG – HBSAB – HCVAB
 • مشاوره قلب برای افراد چهل سال به بالا

برای نشان دادن نتایج آزمایشات بهتر است به مطب مراجعه کرده و درصورت عدم مشکل، جراح متخصص وقت عمل تعیین می‌کند.

 

ماموپلاستیبهترین جراح ماموپلاستی در تهران

از جمله مواردی که باید قبل از روز عمل انجام داد:
 • بسته به نظر جراح پلاستیک، یک یا دوهفته قبل از جراحی سینه از مصرف قرص‌های آسپرین و داروهای حاوی آن و نیز داروهای ضد التهابی که موجب خونریزی بیشتر می‌شود خودداری نمائید.
 • به مدت دو هفته قبل از جراحی از مصرف الکل و داروهای رقیق کننده خون خودداری کنید.
 • شب قبل از عمل حمام کنید.
 • صبح روز جراحی ناشتا باشید.
 • روز جراحی، یک نفر همراه داشته باشید.

 

فرآیند جراحی ماموپلاستی

در جراحی زیبایی سینه قسمتی از چربی اضافه، غدد و پوست از پستان برداشته شده و وضعیت قرارگرفتن هاله پستان اصلاح می‌شود. دربرخی موارد طبق نظر جراح متخصص علاوه بر کوچک شدن سینه‌ها، لیفت سینه هم انجام می‌شود.

جراحی زیبایی سینه بهترین جراح ماموپلاستی در تهران
 

 

انواع جراحی ماموپلاستی

 • ماموپلاستی افزایشی: این مدل عمل جراحی به منظور افزایش اندازه، حجم و برجسته کردن سینه مورد استفاده قرار می‌گیرد. این جراحی به دلیل کوچک بودن و نامتفارن بودن سینه‌ها انجام می‌شود و نسبتا روش ساده‌ای است.

بهترین جراح سینهدکتر ماموپلاستی در تهران

 • ماموپلاستی کاهشی: این عمل معمولا در افرادی که سینه‌های بزرگ دارند استفاده می‌شود و موجب کاهش حس سینه می‌شود. نکته مهم در این مدل، از دست دادن توانایی شیردهی در زنان است.

ماموپلاستیدکتر ماموپلاستی در تهران

 • ماموپلاستی ترمیمی(ترمیم سینه پس از سرطان پستان): این روش ترمیمی برای زنانی که ماستکتومی، برای درمان سرطان سینه انجام داده‌اند، استفاده می‌شود. در این جراحی بجای بافت‌های از دست رفته یک سینه جدید با ظاهر و حجم مناسب و نوک سینه ایجاد می‌شود اما هیچ حس و عصبی وجود نخواهد داشت.

بهترین جراح بازسازی سینه در تهراننمونه جراحی قبل از ماموپلاستی ترمیمی انجام شده توسط دکتر دریانی فوق تخصص جراحی پلاستیک بهترین جراح ماموپلاستی در تهران

 

روش انجام این جراحی در هر شخص نسبت به شرایط فرد متفاوت است. مواردی از جمله شرایط جسمی، وضعیت سینه‌ها، میزان چربی اضافی، تمایل بیمار و توصیه پزشک تعیین کننده روش مناسب برای انجام عمل ماموپلاستی است. تمامی این عمل‌ها تحت بیهوشی عمومی و زیر نظر متخصص بیهوشی انجام می‌شود. برای مشاهده بیشتر نمونه عمل ماموپلاستی کلیک کنید.

 

ورم بعد از عمل ماموپلاستی

تورم بعد از جراحی، کاملا طبیعی است و نتایج حاصل از عمل به دلیل وجود ورم در سینه‌ها غیر قابل مشاهده است. ممکن است بعد از عمل فرم سینه‌هایتان دلخواه شما نباشد. معمولا دوماه بعد از جراحی تورم موجود کاهش پیدا کرده و به مرور زمان کمتر شود. 


درد بعد از عمل ماموپلاستی

یکی از مهم‌ترین سوالات متداول در بین متقاضیان جراحی سینه، نگران درد بعد از جراحی هستند. برای پاسخ به این سوال باید گفت که آستانه تحمل درد در افراد مختلف متفاوت است. این در حالی است که فرد بعد از جراحی درد زیادی را تحمل نمی‌کند و این دردها با مسکن‌های تجویز شده توسط پزشک قابل کنترل است.

بهترین جراح بازسازی سینه در تهرانبهترین دکتر تزریق چربی به سینه در تهران

اسکار عمل ماموپلاستی

یکی از مهم‌ترین نگرانی‌های خانم‌هایی که می‌خواهند جراحی ماموپلاستی انجام دهند، جای بخیه بعد از جراحی است. این نکته به اندازه‌ای اساسی است که اکثر افراد بیخیال انجام جراحی می‌شوند. در حالی که یک نکته بسیار مهم در دوره نقاهت بعد از عمل وجود دارد و آن انجام مراقبت‌های درست و اصولی بعد از جراحی است که توسط جراح قبل از عمل توصیه می‌شود. مراقبت‌های بعد از عمل که در طول دوره نقاهت انجام می‌شود به اندازه‌ای اهمیت دارد که در صورت رعایت نکردن، عوارض آن مستقیمأ برروی نتایج جراحی تأثیر دارد. به عنوان مثال، رفع کردن جای بخیه عمل ماموپلاستی مهم‌ترین نکته‌ای است که در صورت رعایت اصولی مراقبت‌های بعد از جراحی تعیین کننده نتیجه مطلوب از جراحی زیبایی سینه را در بر خواهد داشت. 

 

سوتین ماموپلاستی

پس از عمل جراحی پستان، یک سوتین (پستان بند) مخصوص خواهید داشت که در صورت صلاحدید پزشک به یک کش برای بستن بر روی سینه نیاز خواهد بود. جهت یادگیری نحوه صحیح بستن آن با پزشک و یا دستیار وی در مطب، تماس بگیرید.
سوتین طبی مناسب جهت استفاده بعد از عمل جراحی پروتز سینه، لیفت سینه، ماموپلاستی و دیگر مقاصد درمانی توسط جراح معرفی می‌شود. استفاده از سوتین طبی بعد از عمل پروتز سینه به مثابه یک پانسمان بوده، بطوریکه سینه‌ها و پروتزها را در بهترین وضعیت نگاه می‌دارد. بنابراین استفاده از سوتین بعد از عمل جراحی حداقل برای مدت 4 هفته بصورت تمام وقت (24 ساعته) الزامی است و تا زمانی‌که پزشک تجویز جدیدی برای شما داشته باشد، می‌بایست بستن سوتین طبی بعد از پروتز را بصورت شبانه روزی ادامه دهید. با توجه به شرایط افراد، تنها مرجع اصلی جهت تشخیص و تجویز سوتین‌های طبی، پزشک متخصص می‌باشد.
 

سوتین ماموپلاستی بهترین جراح ماموپلاستی در تهران

انتخاب سوتین مناسب پس از ماموپلاستی:
 • هر سوتینی که تهیه می‌کنید باید مناسب با همان مرحله‌ی بهبودی باشد و برای داشتن نتیجه مناسب حتما باید زیر نظر جراح خود باشد.
 • بلافاصله بعد از عمل، سینه‌های شما متورم، لطیف و نازک خواهند بود و نیاز به پوشیدن سوتین طبی برای فشرده کردن خواهند داشت که پانسمان را نگه داشته و فاقد زیر بغل باشد .
 • سوتین انتخابی باید به راحتی، از بافت سینه محافظت کرده و حرکت ایمپلنت‌ها را محدود کند .
 • طبق نظر جراح سوتین طبی حداقل تا دو هفته باید بطور دائم استفاده شود. (زیر نظر پزشک)
 • پس از بهبود نسبی، نیاز به سوتین مخصوص برای پشتیبانی است تا از افتادگی سینه جلوگیری شود.
 • روند بهبود هر شخص و زمان پوشیدن سوتین طبی برای هر بیمار متفاوت بوده و تاریخ مشخصی ندارد .
 • جهت یادگیری نحوه صحیح بستن آن با پزشک و یا دستیار وی در مطب، تماس بگیرید.

 

عوارض ماموپلاستی

جراحی کوچک کردن سینه می‌تواند مانند هر جراحی دیگری خطراتی را به دنبال داشته باشد. از جمله مواردی که می‌توان به آن اشاره کرد: خونریزی، عفونت و واکنش نامتناسب به بیهوشی، ماندن جای زخم جراحی بر روی پوست سینه یا اسکار، از دست رفتن حس در نوک و هاله پستان، ناتوانی یا مشکل در شیردهی نوزاد است. درصورتی که دستورات توصیه شده توسط جراح رعایت شود عوارض ذکر شده به حداقل می‌رسد. برای مطالعه بیشتر در زمینه عوارض ماموپلاستی به لینک مربوطه مراجعه کنید. 

 

هزینه ماموپلاستی

هزینه‌های یک جراح برای عمل کاهش سایز سینه ممکن است براساس تجربه او، نوع عمل انجام شده، شرایط و وصعیت بیمار و یا موقعیت جغرافیایی متفاوت باشد. از جمله مواردی که برروی هزینه‌های عمل تأثیر دارد می‌تواند شامل موارد زیر باشد :

 • هزینه بیمارستان یا مرکز جراحی
 • دستمزد بیهوشی
 • نسخه‌های داروئی
 • آزمایش‌های پزشکی

 

مدت زمان عمل جراحی:

۳ تا ۴ ساعت (وابسته به حجم سینه)

دوره‌ی نقاهت جراحی:

۵ روز

مدت زمان لازم برای بهبود تورم و مشاهده‌ی نهایی نتیجه‌ی عمل:

۶ ماه بعد از جراحی

 

بعد از جراحی ماموپلاستی:

 • بعد از گذشت چند ساعت از عمل درصورت نداشتن حالت استفراغ و تهوع، می‌توانید مایعات میل کنید و به کمک پرستار و یا همراه خود راه بروید. بعد از ویزیت توسط پزشک معالج خود می‌توانید مرخص شوید.
 • داشتن 1 درجه تب در اولین روز بعد از جراحی طبیعی است. 
 • با توجه به جذبی بودن اکثر بخیه‌ها، نیازی به برداشتن آن‌ها بعد از عمل نمی‌باشد.
 • در هفته اول پس از جراحی، از بلند کردن وسایل و برداشتن وسایل از روی زمین خودداری کنید.
 • پس از روز هفتم می‌توانید به حمام رفته و چسب‌های کوچک اطراف سینه را پس از خیس کردن به آرامی از بدنتان جدا کنید. بعد از خشک شدن بدنتان، بخیه‌ها را با پماد آنتی‌بیوتیکِ تجویز شده چرب کنید.
 • جهت دریافت نتایج مطلوب‌تر بهتر است به مدت 2 تا 3 ماه از سوتین طبی تجویز شده توسط جراح پلاستیک استفاده کنید.
 • تا 2ماه بعد از جراحی از انجام فعالیت‌ها و ورزش‌های سنگین خودداری کنید.
 • زمان لازم برای مشاهده نتایج نهایی عمل 6 تا 8 ماه است که مشاهده عوارضی مانند تورم، التهاب، سفت شدن قسمتی از سینه، عدم تقارن و چین خوردگی‌های زیر سینه‌ها در این مدت طبیعی می‌باشد.
 • جراحی زیبایی  مانند هر جراحی زیبایی دیگری ممکن است نیاز به اصلاحات جزئی داشته باشد که این اصلاحات بدون بی‌هوشی و با بی‌حسی موضعی و به صورت سرپایی قابل انجام است.
 • آنتی بیوتیک‌های تجویز شده توسط پزشک معالج را راُس ساعت مصرف کنید.
 • درصورت داشتن درد، می‌توانید از قرص‌های مسکن استفاده کنید. درصورت عدم کاهش درد استفاده از شیاف مسکن بلامانع است. 
 • برای جلوگیری از خشک شدن بخیه‌ها، آن‌ها را روزی 4 تا 5 بار با پماد آنتی‌بیوتیک به مدت 3هفته چرب نمایید.
 • در صورت صلاح دید جراح می‌توان بعد از اتمام پمادهای آنتی بیوتیک، از پماد‌های ترمیمی استفاده کنید.
 • استفاده از تمامی پمادها تا زمان اتمام آن‌ها الزامی است.

 

سواللات متداول

تفاوت اساسی لیفت سینه و ماموپلاستی

در جراحی لیفت سینه فقط بافت سینه به سمت بالا کشیده می‌شود و مقداری از حجم سینه کم نمی‌شود اما در جراحی ماموپلاستی علاوه بر اینکه لیفت سینه انجام می‌شود، درصدی از بافت سینه نیز برداشته می‌شود.

 


جای بخیه ماموپلاستی

باقی ماندن جای زخم ناشی از جراحی سینه یکی از مشکلاتی است که می تواند برای فرد به وجود آید و رضایت وی را از جراحی بسیار کاهش دهد. 
مهم ترین عامل موثر بر روی نتیجه‌ای که فرد بعد از جراحی زیبایی سینه می گیرد، تبحر جراح است. اگر جراح سینه از تجربه و مهارت کافی در این زمینه برخوردار نباشد، ممکن است این مسئله تاثیر بسیار بدی بر روی نتیجه عمل بگذارد.
البته باید این نکته را هم در نظر گرفت که وضعیت اسکار بعد از ماموپلاستی به انجام درست مراقبت‌های بعد از جراحی نیز ارتباط شایانی دارد. بهترین راه برای کمک به از بین رفتن هر چه سریع تر این رخم ها، رعایت بهداشت و نکاتی است که جراح به شما توصیه می نماید.

 


آیا دختران جوان قبل از بارداری و شیردهی می توانند پروتز سینه انجام دهند؟

بله می توانند، پروتز در زیر عضله سینه قرار می‌گیرد و مشکلی برای غدد شیردهی ایجاد نمی‌کند.

 


برای ماموپلاستی کاهشی چه سنی مناسب است؟

سن مناسب برای کلیه جراحی‌های زیبایی سینه  بعد از 18 سالگی است که سینه به طور کامل رشد کرده و بافت‌های سینه ایجاد شده باشند.

 


پروتزهای سینه باعث ایجاد سرطان می شوند؟

نه خیر. تاکنون هیچ گزارش جامعی که نشان دهنده این باشد که پروتزهای سیلیکونی باعث ایجاد سرطان می‌شوند، منتشر نشده است.

 


بعد از اتمام عمل جراحی، شدت درد سینه‌ها چقدر است؟

درد این عمل شدید نیست ولی جراحی دردهای مخصوص به خود را دارد و میزان درد به حجم بافت برداشت شده و حجم جراحی نیز بستگی دارد. استفاده از مسکن‌های تجویز شده درد حاصل از جراحی را قابل کنترل می‌کند.

 


آیا بعد از این جراحی احتمال ابتلا به کم خونی وجود دارد؟

خیر، حجم خونی که در طول این عمل جراحی از بدن شما خارج می‌شود حداکثر ۵۰۰ سی سی است، که این میزان باعث کم خونی نخواهد شد.

 


تا چه مدت بهتر است از سوتین مخصوص استفاده کنیم؟

بهتر است تا 2 ماه از سوتین مخصوص استفاده شود تا نتیجه عمل هرچه بهتر شود.

 


آیا حس نوک سینه بعد از عمل جراحی ماموپلاستی تغییر می‌کند؟

اکثر زنان پس از عمل جراحی، حس در ناحیه نوک سینه خود را از دست می‌دهند ولی این حس بعد از 6 الی 12 ماه به حالت عادی خود باز می‌گردد.

 


چند وقت بعد از جراحی سینه می‌توان رانندگی کرد؟

یک هفته پس از عمل جراحی و زمانی که دیگر نیاز به داروهای مسکن ندارید، می توانید رانندگی کنید.

 


آیا پروتز سینه، کمکی به رفع افتادگی سینه می کند؟

در برخی از بیماران که میزان افتادگی سینه ها کم است، با صلاحدید و مشورت با جراح، می‌توان حین جراحی پروتز، سینه ها هم کمی به سمت بالا کشیده شوند.

 


از کجا بفهمیم چه سایزی برای پروتز سینه مناسب می باشد؟

دو عامل در تعیین اندازه پروتز سینه اهمیت دارد: سایز اصلی سینه، و سایز دلخواه بیمار. سایز اصلی سینه خود فرد بسیار مهم تر است، زیرا ظاهر سینه بعد از جراحی، نباید از حالت طبیعی خارج شود. بهتر است در خصوص اندازه دلخواه تان و سایز طبیعی سینه ها، حتما قبل از جراحی با پزشک متخصص مشورت کنید.

 


پروتز سینه سرطان زا می باشد ؟

این سوال یکی از متداول ترین سوالات در بین افرادی می باشد که می خواهند پروتز سینه انجام دهند. پروتز سینه به هیچ عنوان در تحقیقات انجام شده به عنوان عامل سرطان شناسایی نشده است .