بوتاکس

بوتاکس(botulinum toxin) یکی از متداول‌ترین عمل‌های زیبایی برای جوان‌سازی صورت است. بوتاکس درواقع شکل تغییر یافته سمی به نام بوتولینوم است که با مسدود کردن موقت سیگنال‌های عصبی به ماهیچه و عضله‌های زیر پوست مانع از شل شدن پوست می‌شود. در این‌ صورت ماهیچه‌ها در هنگام دریافت واکنش‌هایی که باعث تولید چین و چروک پوست می‌شود، بی‌حرکت می‌مانند. این سم از باکتری کلستریدیوم تهیه شده و از پروتئین تشکیل شده است. تزریق بوتاکس معمولا در قسمت‌های فوقانی صورت انجام می‌شود و چین و چروک صورت را ناپدید کرده و تا مدتی از ایجاد دوباره آن‌ها جلوگیری می‌کند. برای کند کردن روند پیری و افتادگی پوست بهتر است هر 4 ماه یکبار تزریق را تکرار کنید. 
توجه به این نکته حائز اهمیت است که استفاده از بوتاکس با دوز بالا در رفع چین‌های دور لب، باعث فلج عضلات دور لب، کج شدن لب‌ها و درنتیجه اشکال در صحبت‌کردن می‌شود. بوتاکس برای ناحیه گردن هم قابل استفاده بوده که به تکنیک خاصی نیاز دارد، زیرا استفاده از مقادیر زیاد بوتاکس منجر به فلج تنفسی می‌شود. پس بهتر است این تزریق توسط فوق تخصص جراح پلاستیک انجام شود تا از بروز عوارض غیر قابل پیش بینی جلوگیری شود.

تزریق بوتاکس

مکان های مورد تزریق بوتاکس
 • بوتاکس صورت، چین عمودی لب، ابرو، گونه، خط خنده
 • بوتاکس پیشانی(خطوط ناشی از اخم کردن و خط‌های روی پیشانی )
 • بوتاکس زیر چشم و ناحیه پنجه کلاغی اطراف چشم
 • بوتاکس چانه
 • بوتاکس زیر بغل
 • بالابردن نوک بینی از دیگر کاربردهای تزریق بوتاکس در زمینه زیبایی می‌باشد.

بهترین دکتر بوتاکس در تهران

موارد دیگر کاربرد بوتاکس

تزریق بوتاکس تنها در زیباسازی صورت بلکه در کاهش درد‌های مزمن( درد میگرن) و درمان برخی قسمت‌ها از جمله، درمان اسپاسم عضلات گردن و ماهیچه‌های درگیر نواحی بدن، پرش پلک، انقباض و تیک گردن، لوچی شدید چشم‌ها و درمان تعریق موضعی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

موارد دیگر کاربرد بوتاکس و درمان دردهای مزمن میگرن

 

تفاوت اصلی بوتاکس و فیلر یا ژل

بوتاکس خاصیت فلج‌ کنندگی دارد، به‌ همین دلیل قسمت فوقانی صورت مورد استفاده قرار می‌گیرد. در صورتی که ژل یا فیلر حالت پرکنندگی دارد و در قسمت‌‌های تحتانی صورت مورد استفاده قرار می‌ گیرد. ژل را می‌توان در نواحی گونه، خط خنده، چانه و لب‌ها تزریق کرد.
برای از بین بردن چروک‌های غیر عمیق و سطحیِ ناحیه‌ی پیشانی و دور چشم‌ها، تزریق بوتاکس گزینه‌ی مناسبی می‌باشد. همچنین تزریق فیلر برای اصلاح زخم‌ها و چروک‌های عمیق صورت که روش‌های دیگر قادر به رفع آن‌ها نیستند، استفاده می‌شود و آن‌ها را به صورت قطعی از بین می‌برد.


سن مناسب برای تزریق بوتاکس 

در گذشته از بوتاکس معمولا از سنی که چین و چروک‌های پیشانی و اطراف چشم پدید می‌آمد، از این ماده استفاده می‌کردند، اما امروزه قبل از اینکه این چین و چروک‌ها سبب شکستگی در پوست شود، عمل بوتاکس انجام می‌شود. پیر شدن پوست ممکن است در هر سنی اتفاق بیفتد که به عوامل بسیاری از جمله نوع پوست، نژاد، ژنتیک، شیوه زندگی بستگی دارد. پس احتمال اینکه یک خانم جوان در سن 23 سالگی بیشتر از یک خانم 35 ساله برای ترمیم پوست افتاده خود و چین و چروک‌های ایجاد شده، نیاز به تزریق بوتاکس داشته باشد بسیار است.  

مدت زمان عمل جراحی:

چند دقیقه

دوره‌ی نقاهت:

ندارد

مدت زمان لازم برای بهبود تورم و مشاهده‌ی نهایی نتیجه‌ی عمل:

۲ هفته بعد از تزریق

 

توضیحات بعد از جراحی زیبایی تزریق بوتاکس:
 • برای اثربخشی بیشتر بوتاکس بهتر است تا 4 روز از حرکت دادن و اخم کردن عضلات پیشانی بپرهیزید. 
 • در صورت ایجاد کهیر و تورم بیش از حد به جراح اطلاع دهید.
 • بعد از ۱۰ تا ۱۴ روز برای اصلاح و بازدید مراجعه کنید.
 • از ماساژ دادن محل تزریق خودداری کنید.
 • به مدت 4 ساعت نباید دراز کشید و سر خود را خم نکنید.
 • بهتر است به مدت چند ساعت بعد از تزریق از کمپرس سرد استفاده شود.