جراحی لیفت پلک یا بلفاروپلاستی

چشم انسان یکی از پیچیده‌ترین اعضا بدن انسان است.همچنین اولين عضوي از صورتتان هستند که توجه افراد را جلب مي کند و در زیبایی صورت و بیان احساسات افراد نقش مهمی دارد. اما متاسفانه این عضو حساس، زودتر از سایر اعضای بدن علاِئم پیری را نشان می‌دهد. دراین حالت پیشنهاد متخصصین زیبایی برای بازگرداندن بینایی و زیبایی به چهره فرد انجام عمل بلفاروپلاستی(Blepharoplasty) برای ترمیم افتادگی پلک است.

بهترین جراح لیفت ابرو در تهران

بلفاروپلاستی متشکل از دو کلمه بلفارون و پلاست است که در معنی لغوی بلفارون یعنی پلک و پلاست به معنی ساختن است. کلمه بلفاروپلاستی به معنی ساختن یا بازسازی پلک است که یکی از عمل های زیبایی، برای از بین بردن چین و چروک دور چشم و همچنین افتادگی پلک انجام می شود. این جراحی هم با برداشتن قسمتی از پوست اضافه پلک بالایی می‌تواند مشکل افتادگی پلک را حل کند و هم با برداشتن پوست اضافه و خالی کردن چربی‌های جمع شده در زیر چشم و یا در برخی از مواقع هردو پلک استفاده شود.

جراحی لیفت پلک یا بلفاروپلاستی یا Blepharoplasty

 

با افزایش سن پوست دیگر شادابی و رنگ سابق را نداشته و حالت جوانی خود را رفته رفته از می‌دهد که معمولا با پف دور چشم و یا افتادگی پلک و ابرو نمایان می‌شود. پتوز یا پف دور چشم یا افتادگی پلک یا ابرو اصطلاحی است که اغلب برای چشم هایی به کار می رود که اطراف آن متورم بوده و گاهی حالت التهاب هم دارد. افزایش سن، یکی از علت های بروز پف دور چشم می باشد. علاوه بر افزایش سن که باعث ضعیف شدن و افتادگی عضلات چشم و پلک‌ها می شود عواملی  دیگری باعث به وجود آمدن پتوز می‌شود عبارتند از:

 • خستگی
 • دلایل ژنتیکی و ارثی
 • برخی از بیماری های کلیوی و قلبی
 • تغییرات هورمونی
 • سوختگی و تصادف باعث افتادگی دور چشم می‌شود.

این اتفاق باعث شل شدن پوست و از دست رفتن قوام پوست و بافت های نگهدارنده پلک می‌شود و می‌تواند دید شما را کاهش دهد و سنگینی پلک حالت آزاردهنده ای برای شما ایجاد کند و در موارد شدیدتر، بینایی را کاملا محدود می‌کند.

جراحی لیفت پلک یا بلفاروپلاستی   لیفت گردن

البته جراحی بلفاروپلاستی تنها برای رفع پف پلک، چربی اضافی و یا افتادگی پلک استفاده نمی شود بلکه در برخی اوقات برای افرادی که در اثر سوختگی، تصادف ویا به صورت مادر زادی مشکل پشت ویا پف پلک دارند و نیاز به بازسازی پلک و اصلاح طرح چشم و پلک باشد نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

افتادگی پلک یا پتوز      افتادگی پبک یا پتوز

 

سن مناسب برای جراحی پلک

سن مناسب برای انجام بلفاروپلاستی به نوع جراحی و مشکل آن بستگی دارد. این جراحی در سه گروه انجام می‌شود، سنین جوانی، سنین میانسالی و سنین سالخوردگی است. این جراحی از زیر 20 سالگی که معمولا برای رفع مشکلات مادرزادی و  تا بالای 80 سالگی برای ازبین بردن مشکلات ناشی از پیری انجام می‌شود.

بیهوشی یا بی حسی موضعی؟

جراحی پلاستیک پلک به دو صورت با بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی انجام می شود. درواقع تصمیم گیری در این مورد بستگی به نوع عمل و شرایط بیمار دارد. بهتر است یک جلسه مشاوره قبل از عمل جراحی با دکتر امیر دریانی، فوق تخصص جراحی پلاستیک خود داشته باشید تا بتوانید در مورد نحوه عمل اطلاعات کاملی دریافت کنید.

جراحی بلفاروپلاستی 

لازم به ذکر است که انتخاب نوع جراحی توسط جراح و براساس شرایط بیمار و نوع اشکال پلک صورت می گیرد.

 1. جراحی پلک بالا

در جراحی پلک بالا محل برش در چین طبیعی پلک بالا داده می شود تا قابل تشخیص نباشد. سپس قسمتی از پوست پلک برداشته می شود و بعد بافت های زیر پوستی و در صورت لزوم بافت های چربی با احتیاط و ظرافت خاصی خارج می‌شوند.

عمل جراحی پلک

 1. جراحی پلک پایین

جراحی پلک پایین در این عمل ممکن است با برش یا بدون برش پوست انجام شود. در صورت انجام برش، خط برش درست زیر مژه ها خواهد بود. در روش بدون برش پوست نیز برش کوچکی در سطح داخلی پلک داده می شود و از این طریق چربی های بیرون زده پلک پایین خارج می‌شوند.

جراحی پلک پایین

 

مدت زمان عمل جراحی:

۱ تا ۳ ساعت

دوره‌ی نقاهت:

۲ تا ۳ روز

مدت زمان لازم برای بهبود تورم و مشاهده‌ی نهایی نتیجه‌ی عمل:

۲ ماه بعد از جراحی

 

توضیحات بعد از جراحی زیبایی لیفت پلک یا بلفاروپلاستی:
 • چند ساعت بعد از جراحی و بهبود شرایط عمومی آماده‌ی ترخیص خواهید بود.
 • تورم و التهاب در ناحیه‌ی چشم‌ها و پلک‌ها کاملا عادی می‌باشد.
 • بهتر است دو تا سه روز بعد از عمل به مطب دکتر دریانی مراجعه کنید.
 • تا پنج روز بعد از جراحی حمام نکنید.
 • پنج تا هفت روز بعد از عمل برای کشیدن بخیه‌ها به مطب دکتر دریانی مراجعه نمایید. 
 • قطره ها و پمادها را از روز عمل طبق دستور مصرف کنید و داخل چشم‌ها را مرطوب و روی بخیه‌ها را چرب نگه دارید.
 • آنتی بیوتیک‌های تجویز شده توسط جراح را رأس ساعت مصرف کنید.
 • درصورت داشتن درد استفاده از مسکن‌های تجویز شده مجاز می‌باشد.